USŁUGI

ODTRUCIE PO UŻYWKACH

Pod pojęciem detoksu narkotykowego należy rozumieć odtruwanie organizmu poprzez odstawienie substancji uzależniających. Skutkiem eliminacji nagromadzonych toksyn jest przede wszystkim przerwanie ciągu, czyli fizycznej potrzeby przyjmowania narkotyków.

Proces ten jest bardzo trudny dla osoby uzależnionej, ponieważ wskutek niedostarczania substancji psychoaktywnych pojawiają się dolegliwości związane z głodem biochemicznym, które mogą nawet zagrażać życiu. Jest to tzw. zespół odstawienny, który jest najtrudniejszym etapem odtruwania. Jego objawy mogą być bardzo różne, ale zwykle są na tyle silne, że wiele osób nie jest w stanie samodzielnie wytrzymać abstynencji.

Właśnie dlatego detoks narkotykowy powinien być przeprowadzany pod opieką lekarzy. Dzięki swojej fachowej wiedzy potrafią złagodzić występujące w czasie tego procesu przykre objawy, zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo i przede wszystkim skutecznie doprowadzić go do końca.

ODTRUWANIE PO UŻYWKACH

JAKIE KORZYŚCI?

Najważniejszym skutkiem detoksu jest to, że odtruwa i oczyszcza organizm, a także likwiduje fizyczny głód narkotykowy. Jest to więc działanie, które jest bardzo ważnym, pierwszym krokiem do podjęcia terapii odwykowej, mającej na celu wyeliminowanie uzależnienia psychicznego od środków odurzających.

Zastosowanie odpowiedniego wsparcia farmakologicznego i suplementacji witaminami w czasie odtruwania pomaga również w ogólnej regeneracji organizmu osoby uzależnionej. Ma to duże znaczenie, ponieważ wskutek wieloletniego przyjmowania narkotyków dochodzi do degradacji wielu narządów wewnętrznych i zaburzenia ich prawidłowego funkcjonowania. W tym kontekście detoks narkotykowy jest więc często kluczowy dla ratowania zdrowia, a nawet życia.

Na skutek terapii oczyszczającej pacjent nabiera sił, zostaje przywrócona równowaga w jego organizmie, zaczyna też normalnie funkcjonować ośrodek nerwowy. Choć nie jest to równoznaczne z pozbyciem się nałogu, ma fundamentalne znaczenie w dalszym leczeniu.

CZYM JEST

ZESPÓŁ ODSTAWIENNY

Najtrudniejszym etapem detoksu narkotykowego dla pacjenta jest silne uczucie głodu, gdy organizm pozbawiony substancji psychoaktywnej, do której był przyzwyczajony, domaga się jej dostarczenia. Mówiąc obrazowo, nagle poszczególne narządy muszą przestawić się na inny tryb pracy, co okazuje się dość trudne i objawia się bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Do najczęstszych objawów zespołu odstawiennego należą:

  • bóle głowy, czasami także mięśni lub nawet całego ciała,
  • mdłości i wymioty, czasami także biegunka,
  • zaburzenia snu (najczęściej bezsenność),
  • silne uczucie zdenerwowania i rozdrażnienia,
  • stany lękowe i depresyjne,
  • napady agresji,
  • skoki ciśnienia tętniczego krwi,
  • kołatanie serca, arytmia,
  • drżenie rąk,
  • drgawki, czasami także napady padaczkowe,
  • zwidy narkotykowe (omamy).