Problemy ze snem, a alkohol – jak wpływa na nasz organizm?

alkohol a jego wplyw na sen

Wiele osób uważa, że lampka wina czy kieliszek mocniejszego alkoholu przed snem pomaga im się zrelaksować i łatwiej zasnąć. Jednak nauka dostarcza nam coraz więcej dowodów na to, że alkohol, mimo początkowego efektu uspokajającego, ma negatywny wpływ na jakość naszego snu, prowadząc do problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie czasu.

Co się dzieje z naszym organizmem po spożyciu alkoholu w czasie snu?

Picie alkoholu bezpośrednio przed snem może przyspieszyć moment zasypiania, dzięki swoim właściwościom relaksującym i uspokajającym. Niemniej jednak, wpływ alkoholu na organizm w czasie snu jest daleki od optymalnego. Alkohol zakłóca fazę REM snu, która jest kluczowa dla regeneracji i procesów poznawczych, takich jak pamięć i nauka. Osoby spożywające alkohol przed snem często doświadczają fragmentarycznego, płytkiego snu, budząc się zmęczone i niewyspane.

Picie alkoholu na wieczór

Chociaż wieczorne spożywanie alkoholu może wydawać się skutecznym sposobem na szybsze zasypianie, to w rzeczywistości prowadzi do przerywanego, niespokojnego snu. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co może skutkować przyspieszonym biciem serca i uczuciem gorąca, dodatkowo zakłócając spokojny sen. 

Alkohol nie jest skutecznym środkiem nasennym

Pomimo początkowego uczucia senności, alkohol nie jest uznawany za skuteczny środek nasenny. Jego spożywanie przed pójściem spać może doprowadzić do wybudzeń w środku nocy i problemów z ponownym zaśnięciem. Dzieje się tak, ponieważ organizm pracuje nad metabolizmem alkoholu, co może zakłócić naturalny rytm snu.

Długofalowy wpływ alkoholu na sen

Regularne picie alkoholu przed snem może prowadzić do długoterminowych zaburzeń snu, takich jak chroniczna bezsenność, a także do zwiększenia ryzyka rozwoju innych problemów zdrowotnych, w tym wahań nastroju, wysokiego ciśnienia krwi oraz chorób serca. Z biegiem czasu, organizm może wymagać coraz większych dawek alkoholu, aby osiągnąć pożądany efekt uspokajający, co zwiększa ryzyko uzależnienia. Czasem, po trudnej nocy spowodowanej spożyciem alkoholu, ludzie mogą odczuwać tak nieprzyjemne skutki, że konieczne staje się podanie kroplówki witaminowej, aby móc prawidłowo funkcjonować na następny dzień.

Pomimo tego, że alkohol może wydawać się łatwym sposobem na szybkie zasypianie, jego wpływ na organizm i jakość snu jest daleki od pozytywnego. Dla zachowania zdrowia i dobrej jakości snu lepiej szukać alternatywnych metod relaksu przed snem, takich jak medytacja, lekka lektura czy ćwiczenia relaksacyjne.

Źródło: https://www.medonet.pl/zdrowy-dom/zdrowy-sen,kladziesz-sie-spac-po-alkoholu–to-nie-bedzie-dobra-noc,artykul,08077091.html